2014. november 27., csütörtök

Csikunggal az önfelfedezés útján


 Kicsit misztikus és nagyon ősi. A legfőbb igazsága és dolga, hogy az élet működését, a test belső munkáját fenntartsa. A legparányibb résztől a leghatalmasabb kiterjedésig. A mozgás összefonódik az energia irányításával, a belső egyensúly, egészség megteremtésével. A keleti harcművészetek alaptézise, hogy a középpontodat önmagadban leld meg.

Egy kis történelem

A csikung művészetét bizonyos források már több mint ötezer évre becsülik. Céljai és módszerei alapján különböző irányzatok és iskolák vannak. A konfuciánus iskola a nagy filozófus, Konfuciusz tanítása az etikán alapult, amely a tudat szabályozására volt hivatott az érzelmektől való megszabadulás révén. A taoista irányzat a régi hiedelmeken és hagyományokra épül, miszerint az ember a világegyetemből jön létre és fejlődve kell változnia. A buddhista irányzat sokban hasonlít a taoista irányzathoz, hiszen a szenvedésektől való megszabaduláshoz vezette el az embereket. Kínában a taoizmus nyújtott alapot a minden magasabb szintű harci felkészültség számára, melynek célja nem az ölés, hanem az önvédelem és mások szükség szerinti megvédése volt. Így aztán azok a harci módok váltak be a háborúk során, amelyek a taoizmus egyetemes felfogásából meríttettek. A legrégebbi feljegyzett harcművészeti stílus a saolin kolostorok papjaihoz köthető. A fizikumuk ugyanis nem bírta a hosszú meditációs gyakorlatokat, így végeztek irányított gyakorlatokat, amelyek a jóga elemeire és a harcosok testedző gyakorlataira épültek. Körülbelül ezer év telt el a tudás tökéletesedésével, és az ezerötszázas években kezdtek a harci képességek harci művészetté válni.


Mi a csikung?

Gyógymód? Harci kifejezési mód? Önfejlesztés? Lehet mondani, hogy így együtt egyszerre minden. A csikung a csí - az energia - áramlásának tudatos kezelése, a belső energia összpontosítása. Az egészség, a harci képességek, az önfejlesztés magasabb szintű elérése áll a középpontban. Ez az alapja az összes harci technikának és önfejlesztő rendszernek. Nem egyszerű mozgás ez, hiszen a gyakorlatok elvégzése gondolati energiatovábbítást igényelnek, amelyeknek lényeges része az agyban játszódik le. A képzeleterő komoly munkájának eredménye a mozdulatok hasznosítása. Életünk minden mozzanata energiával átitatott, folyamatosan kapjuk a jelzéseket, amelyeket elsősorban fel kell ismernünk, majd meg kell tanulnunk bánni vele. Mindezek segítésére itt a csikung, amelyet öngyógyításra is használhatunk.

Csikung ágazatai: konfuciánus, taoista, buddhista, gyógyító, harcművészeti.
Technikáit tekintve: kemény és lágy, céltól függően. A kemény a test felkészítését, fizikai állapotát erősíti, míg a lágy a betegségek megelőzésére, a gyógyító folyamat zavartalanságára törekszik.
Alapelvei: 1. a jing-jang koncepció, 2. vuhszing (az öt elem mozgása) rendszer, 3. energetikai csatornák és biológiailag aktív pontok.

Csung Jüan Csikung

A Csung Jüan Csikung nem tudni pontosan mikori, de az ismert, hogy már hétezer éve már létezett. Rendszere nagyon szerteágazó és átfogó, hiszen nincs még egy olyan rendszer, amely az emberi létezés dimenzióját így össze tudná fogni – mondja Fazekas Norbert, a rendszer egyik tanítója. A specifikus tanítási módszere és gyakorlata miatt, ma is „titkos tanok” csoportjához tartozik. Norbert először az élményelőadás fontosságát hangsúlyozza, amely minden esetben megelőzi a tanfolyamot. Itt az iskola bemutatására és tapasztalatok megosztására kerül sor, amelyet néhány gyakorlat követ, hogy az érdeklődök élménnyel és tudással gazdagodva menjenek haza. A mozdulatokon keresztül megtapasztalhatják a csí hatását saját magukon, amely az esetek 95%-ban elsőre érzékelhető és látható bárki számára.
Norbert három fő részről beszél, amelyek különálló egységeket alkotnak. Az első rész – a Felemelkedés Iskolája öt szintből áll, amelynek az első három szintje tanfolyam formájában érhető el, és ezt már magyar oktatók is átadhatják.

Fazekas Norbert Csung Jüan Csikung tanító

Ennek segítségével az egészségi állapot javulását, a fizikai test ellazulását, az energiák kézben tartását, a testi-lelki egyensúlyt, az elme lecsendesítését tapasztalhatjuk meg. A negyedik szinten olyan technika sajátítható el, ahol a Föld minden élőlényével tudunk kommunikálni és az ötödik szint az, amely szélesebb körben már nem érhető el. A második rész – a Képmedicina, amely a gyógyító csikung, amelyet 1997-ig „titkosnak” minősítettek. Több dimenziós világok sajátos jellegzetességeivel és egymásra gyakorolt hatásait ismerteti meg. Olyan öngyógyító technikákat nyújt, amely az életenergia visszaszerzését, betegségek kezelési módszereit mutatja meg, többek között szimbólumok és mantrák segítségével. A harmadik rész - a Tudástranszplantáció, amely egy speciális utat nyit meg a tudás megszerzéséhez a közvetlen környezetünkből. Az ember bármilyen kérdésre választ kaphat e technika révén. Ez a terület jelenleg is a „titkos tanokhoz” tartozik és mintegy öt százalékát használják  a tanítók a tudás átadására – fejezi be Norbert az iskola rövid bemutatását.


A Csung Jüan Csikung tanítási módszere:
A tanításhoz használt módszer lényegesen más, hiszen itt a tudás közvetlen átadásáról van szó. Négy szintet különböztetünk meg:
Első tanítási szint: A mester csak bemutatja a gyakorlatot, a tanítvány pedig lemásolja és addig ismétli, amíg az automatikussá nem válik.
Második tanítási szint: A mester segít, energiát ad a tanuláshoz, ezzel meggyorsítva a folyamatot.
Harmadik tanítási szint: A mester közvetlenül megnöveli a tanuló képességeit, aki azonnal meg tudja növelni a sajátját, ezáltal könnyedén felfogja az anyagot.
Negyedik tanítási szint: A legmagasabb szint. A mester minden előzetes tanulás nélkül átadja a képességeket és a lehetőségeket. Az adott feladat elvégzéséhez ugyan nem rendelkeznek a megfelelő tudással, de a képesség átadásával lehetővé teszi annak teljesítését.  

Miért a  Csikung?

A keleti tudományok az élet működését a csí áramlásával magyarázzák. Ez tart minket életben, hiszen mindenütt ott van és mértéke senki számára sem lehet közömbös. A csível teli ember teherbírása, teljesítőképessége sokkal jobb annál, mint akinél alacsony szinten pulzál. Ez azonban nem elegendő kitétele az egészségnek, hiszen hiába van, ha az elakad valahol, és ezzel okoz gondot az egész rendszer működésének, megbetegítve azt. A csikung mozdulatai és szellemisége akadálymentesíti a testben áramló energiát. Különlegessége, hogy semmilyen külső eszközre nincs szükség, hiszen rendelkezik megfelelő mozgásrendszerrel, légző- és meditációs gyakorlatokkal. Eleinte persze a csikung is igényel szakszerű támogatást – mondja Norbert, de aztán a megtanult mozdulatokat otthon is lehet szabadon végezni. Bár Norbert annak idején egy netről rendelt könyvből sajátította el az alapokat, majd ment el megtanulni azt közösségbe, véleménye – tulajdonképpen mindegy melyik úton indulsz el, ha jól csinálod, ugyanoda jutsz el, hiszen maga a folyamat a lényeg, az „úton levés” - a belső csend és nyugalom megtalálása.

by Cser Melinda

www.energiamunka.hu




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése